Sähkösuunnittelijat NSS ry:n syysvuosikokouksessa 9.11. päätettiin tulevan vuoden toiminnan suuntaviivoista ja valittiin yhdistykselle puheenjohtaja sekä seuraavan toimintakauden hallitus.

Digitalisaatio luo uusia liiketoimintamahdollisuuksia suunnittelualalle. Sähkösuunnittelijat NSS ry:n hallitus jatkaa vuoden 2017 aikana tekemäänsä pohjatyötä yhdistyksen toiminnan suuntaamista, jotta se pystyy paremmin vastaamaan tuleviin haasteisiin.

Vuoden 2018 toiminnan painopistealueita ovat jäsenten edunvalvonnan tehostaminen, ammatinkuvan kirkastaminen, uusien kehityshankkeiden ja toimintaympäristön muutosten kartoittaminen sekä aktiivisen koulutustoiminnan järjestäminen. Lisäksi yhdistyksen viestintä- ja tiedotustoimintaa vireytetään. Jäsenistölle järjestetään entiseen tapaan hyvää yhteishenkeä edistäviä vapaamuotoisempia tapahtumia. Hallituksen jäsenille muodostetaan vastuualueet edellä mainittujen painotusten mukaan. 

Toimitusjohtaja Juha Kiviniemi (Yhtyneet Insinöörit Oy) jatkaa Sähkösuunnittelijat NSS ry:n puheenjohtajana. Hallituksessa uusina jäseninä aloittavat projektipäällikkö Aira Rossi (Sähkötekniikka Oy Kari Sirén) ja projektipäällikkö Mikko Yrjönen (Insinööritoimisto Tauno Nissinen Oy). Hallituksessa jatkavat suunnittelujohtaja Jyri Renkola (Sweco Talotekniikka Oy), toimitusjohtaja Jukka Nurmi (Sähköinsinööritoimisto Matti Leppä Oy), osastopäällikkö Jonne Järvinen (Insinööritoimisto Stacon Oy) ja sähköosaston tekninen johtaja Pasi Poikonen (Granlund Oy). Hallituksen henkilökohtaisiksi varajäseniksi valittiin Pekka Aho (AH-Talotekniikka), Jorma Kuusela (Vahanen Yhtiöt Oy), Mika Lamminen (Rejlers Oy), Petri Korventausta (Granlund Tampere Oy), Iiro Karawatski (Karawatski Oy) ja Keijo Kuvaja (Wise Group Finland Oy).